top of page

Mēbeļu ornamenti - moldingi

Taisi mēbeļu ornamentus pats mājās, izmantojot silikona formas un speciālu papīra mālu "Paper Clay", to nevajag dedzināt.
Silikona formā var darboties ar dažādā veidā materiāliem: māls, papīra māls, karstā līme un arī šokolāde (formas ir drošas pārtikai). Mēbeļu ornamentus var krāsot ar Annie Sloan Chalk Paint vai ar citām krāsām.
No 250 g. māla var uztaisīt aptuveni 20 ornamentus.

Foto instrukcija

InstaSave.jpg

Izveidot mēbeļu moldingu ir ļoti vienkārši. Sagatavojiet:
● silikona formu ar iemīļotu ornamentu
● modelējamo masu/papīra mālu
● špakteļlāpstiņu
● mitru drāniņu
* * cieti/miltus/talku
● otiņu talkam
* * tīru ūdeni
● montāžas līmi
● tīru papīra lapu
● mīklas rulli/pudeli

Paņemiet māla gabaliņu un rūpīgi to rokās samīciet. Ja māls ir ļoti sauss, viegli samitriniet rokas ar ūdeni. * Pārējo mālu, lai tas neizžūtu, ietiniet celofāna maisiņā/pārtikas plēvē, ietiniet slapjā drāniņā un ievietojiet hermētiskā konteinerā (vai vismaz cieši aptiniet ar celofānus, lai drāniņa neizžūtu).

mould2.jpg
InstaSave (1).jpg

Aizpildiet ornamenta veidni ar mālu, ar pirkstiem rūpīgi sablietējot visu virsmu.
Var paņemt mīklas rulli (pēc māla to vairs nevar izmantot pārtikas produktiem) vai vīna pudeli un ierullēt mālu veidnē, lai tā būtu labāk sablietēta.
Tad lieko mālu noņemiet ar špakteļlāpstiņu.
Darbojieties uzmanīgi, lai rokas būtu sāņus no špakteļlāpstiņas virziena. 

Pēc tam, kad esat novākuši lieko mālu, ar pirkstiem veidnē izlīdziniet mālu, ja tas izskatās nelīdzens.
 Ornamentam jābūt skaidri redzamam kā attēlā pa kreisi.
 

InstaSave (2).jpg

Apgāziet veidni ar mālu uz tīras papīra lapas un ar rokām nedaudz paveriet ornamenta malas. Vienkārša veida ornamenti viegli no veidnes izkrīt paši. 
Ja ornamentu nevar viegli izvilkt, tas pielīp pie veidnes, tas nozīmē, ka iespējams, jūs stipri saslapinājāt rokas ar ūdeni vai arī Jums vienkārši ir ļoti siltas rokas un māls ir stipri atmiekšķējies. Jums palīdzēs talks/milti/ciete. Pirms mālu iepildīšanas veidnē, ar otiņas palīdzību veidni ieziediet ar pulveri. 
Ja ornamenta raksts ir ļoti sarežģīts- ar smalkiem vijumiem un tie pie izvilkšanas lūst, uz 10 minūtēm mālu formā ievietojiet saldētavā. Tad ornamenta raksts kļūs stingrāks un viegli izkritīs no formas. Bet siltās rokās atkal atgūs elastību.

InstaSave (3).jpg
20181114_113331.jpg
48393474_1674507459319765_60269115051973

 Iegūtos moldingus labāk uzreiz ar montāžas līmi pielīmēt pie virsmas. Vienkārši uzsmērējiet līmi uz moldinga aizmugurējās puses, pievēršot īpašu uzmanību malām. Ja mala bez līmes paliks sausa, tad moldings “atkāpsies” no virsmas. Moldingi no papīra māliem brīnišķīgi pieņem jebkuru pat nelīdzenas virsmas formu un 24 stundu laikā nožūst tieši uz tās.


* Ja moldingu atstājam žūt neuzlīmētu uz papīra lapas, tad žūšanas procesā tas deformēsies un nebūs vienmērīgs. Ja esat nolēmis uztaisīt vairākus vienmērīgus moldingu, tad papīra māla vietā izmantojiet ģipsi.

49314243_1712128112224366_83532455585670
49897167_1712043678899476_40679369396411

 

Nākamajā dienā, kad moldings pilnībā izžuvis un līme sacietējusi, droši var krāsot un dekorēt!


Ir jāzina, ka papīra mālam žāvēšanas laikā ir īpatnība viegli saplaisāties. Tas nenotiek vienmēr, bet var notikt, ja slikti samīcījāt mālus un viducī palicis gaiss.
Vintāžas projektiem plaisa vienmēr ir kā papildus šarms. Dekorējiet to ar tumšo patinas vasku.


Bet, ja tomēr plaisa Jums nepatīk, tad viegli varat to aizpildīt ar svaigiem māliem. Izmantojiet zobu bakstāmos kociņus vai plastilīnam domātos rīkus.
 
Vēlu Jums brīnišķīgas pārvērtības!

Margarita Voitoviča

māksliniece-dekoratore

bottom of page